Būvniecības informācijas sistēma
BIS apmācība (būvdarbu žurnāls)

Aicināti piedalīties BIS mācību bezmaksas vebinārā 'būvdarbu žurnāls' 14.maijā plkst.10.00-12.00 bez iepriekšreģistrācijas tiešsaistē Microsoft Teams; ▷pieslēgties; ▷apraksts

OiRA – pieejami trīs dažādi interaktīvi rīki darba vides risku novērtēšanai būvniecībai

OiRA – pieejami trīs dažādi interaktīvi rīki darba vides risku novērtēšanai būvniecībai

2021. gada 2. Marts, 17:07
Avots Valsts darba inspekcija

Darba vides riska novērtēšana katram darba devējam ir jāveic ne retāk kā reizi gadā. Lai būvniecības jomā strādājošie darba devēji vieglāk varētu izpildīt normatīvo aktu prasības, Valsts darba inspekcija (VDI) sadarbībā ar Eiropas darba drošības un veselības aizsardzības aģentūru (EU-OSHA) 2018. gadā izstrādāja interneta vietnē bāzētu interaktīvu rīku OiRA (Online Interactive Risk Assessment), kas ir īpaši piemērots mazajiem uzņēmumiem būvniecībā, kuru veic darbus telpās (piemēram, iekšējās apdares darbus, grīdas seguma ieklāšana u.c.). Līdz šodienai rīku ir lietojuši vairāk kā 200 būvuzņēmēji, kopā veicot gandrīz 300 novērtējumu.

Šobrīd VDI ir izstrādājusi divus jaunus rīkus būvniecībai – viena rīka fokuss ir zemes darbi (piemēram, darbs tranšejās), bet otra – darbi ārpus telpām (piemēram, darbs uz jumta, fasāžu restaurācija). Rīkā ir iekļauta konkrētajiem darbiem specifiska skaidrojoša informācija, saites uz normatīvajiem aktiem, informatīvajiem materiāliem, video no semināriem par darba vidi konkrētajā nozarē, saites uz plakātiem, interaktīviem rīkiem u.c. praktiska informācija. Rīkā vienuviet ir atrodams viss par darba vidi konkrētajā nozarē, tāpēc pašam darba devējam nav papildus jāmeklē normatīvo aktu prasības un skaidrojumi.


Šis rīks ir paredzēts, lai darba devējs bez īpašām priekšzināšanām darba aizsardzībā varētu noskaidrot, vai viņam ir izveidota darba aizsardzības sistēma atbilstoši normatīvo aktu prasībām, atpazīt savā darba vietā esošos darba vides faktorus un novērtēt, cik liels ir risks, ka nodarbinātie cietīs vai saslims darba vietā. Ar rīka palīdzību iespējams noteikt veicamos darba aizsardzības pasākumus, kā arī sagatavot nepieciešamo dokumentāciju. Īpaši ērti ir veikt atkārtotu darba vides riska novērtēšanu pēc gada vai, uzsākot darbu jaunā objektā - lai izmantotu esošos datus, nepieciešams ieiet rīkā ar to pašu lietotājvārdu un paroli, pārskatīt savu iepriekšējo vērtējumu (piemēram, atzīmēt, kurus riska faktorus esat novērsuši, izdzēst veiktos pasākumus) un no jauna sagatavot (ģenerēt) dokumentus. Tas aizņems ne vairāk stundu laika.


Lai uzsāktu lietot OiRA, nepieciešams piemērots aprīkojums (visērtāk ir izmantot datoru, taču rīks tehniski ir piemērots arī darbam ar viedtālruni vai planšeti), internets, derīga e-pasta adrese un laiks. OiRA ir pieejams jebkuram uzņēmumam pilnīgi bez maksas. To iespējams izmantot tiešsaistē jebkurā laikā un vietā, savukārt visi ievadītie dati glabājas uz EU-OSHA serveriem Spānijā un VDI tiem nav piekļuves. Lai izmantotu rīku, nav nepieciešamas īpašas priekšzināšanas un prasmes - ja protat lietot sociālos tīklus, piemēram, Twitter, Facebook, problēmu nebūs. Turklāt rīku iespējams izmēģināt bez reģistrēšanās, taču, lai izmantotu rīka priekšrocības pilnībā, ir jāreģistrējas. Lai reģistrētos, ir vajadzīga derīga e-pasta adrese un paša izdomāta parole.


Neviena konkrēta rīka izmantošana neatbrīvo darba devēju no atbildības par darba vides uzraudzības organizēšanu un preventīvo pasākumu veikšanu, arī OiRA rīka izmantošana. Saskaņā ar darba aizsardzības vispārīgajiem principiem darba devējam ir pienākums organizēt darba aizsardzības sistēmu un nodrošināt tās darbību uzņēmumā. Rīks var tikai palīdzēt daļā šo pienākumu – darba vides riska novērtēšanā un pasākumu plāna sagatavošanā. Ja rīkā būs ievadīta nepatiesa vai nepilnīga informācija, vai netiks īstenoti identificētie pasākumi, tad savu pienākumu normatīvo aktu priekšā darba devējs nebūs izpildījis.

Piekļuve rīkam un plašāka informācija par rīku pieejama VDI mājaslapā, sadaļā OiRA - http://www.vdi.gov.lv/lv/OiRA/


Autore:
Linda Matisāne, Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras nacionālā kontaktpunkta vadītāja

Lapa atjaunota 02.03.2021.