Par elektronisko sakaru gaisvadu ārējo inženiertīklu problemātiku
Elektronisko sakaru gaisvadu kabeļi tiek izvietoti, lai nodrošinātu iedzīvotājiem interneta un televīzijas pakalpojumus. Daļā gadījumu gaisvadu ierīkošana veikta tiesiski, taču ir milzīgs skaits gaisvadu, kuriem nav pierādāma dokumentācija, tātad tie ierīkoti patvaļīgi. Turklāt, šādi patvaļīgi ierīkoti inženiertīkli rada problēmas arī ēkas apsaimniekošanai – jumta remonta un uzturēšanas darbiem, kā arī jumta un fasāžu siltināšanai.
Elektronisko sakaru inženiertīklu būvniecību regulē Ministru kabineta 2014. gada 19. augusta noteikumi Nr. 501 “Elektronisko sakaru inženierbūvju būvnoteikumi”. Atbilstoši šiem noteikumiem jebkuriem būvdarbiem, izņemot esošu inženiertīklu atjaunošanai, izstrādājama būvniecības iecere. Elektronisko sakaru inženiertīklu nojaukšanai būvniecības informācijas sistēmā aizpildāms paziņojums par būvniecību, bet, ierīkojot jaunu elektronisko sakaru tīklu pievadu, piekārto kabeļu līniju, elektronisko sakaru tīklu ēkas fasādē ielas pusē un publiskajā ārtelpā, elektronisko sakaru kabeļu ieguldīšanai esošajā kabeļu kanalizācijā vai sakaru tīkla iekārtu izvietošanai iekārtu konteineros vai veicot elektronisko sakaru tīklu pārbūvi, paskaidrojuma raksts un saņemams būvvaldes akcepts (saskaņojums). Turklāt kopš 2002. gada 9. novembra visi gaisvadu elektronisko sakaru inženiertīkli ir jāmarķē (Ministru kabineta 2002. gada 04. novembra noteikumi Nr. 496 “Telekomunikāciju tīklu ierīkošanas un būvniecības noteikumi”). Tādējādi, ja inženiertīkls nesatur atbilstošu markējumu un nav pieejama dokumentācija, tā ierīkošana uzskatāma par patvaļīgu.
Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi informatīvu materiālu par elektronisko sakaru gaisvadu ārējā inženiertīklu sakārtošanu, kādas darbības ir veicamas ēkas īpašniekam vai apsaimniekotājam (pārvaldniekam) un kādas darbības ir veicamas pašvaldības būvvaldei, kā arī kāds ir elektronisko sakaru gaisvadu ārējā inženiertīklu nojaukšanas būvniecības process.
Ekonomikas ministrijas aicina ēkas īpašnieku un tās apsaimniekotāju (pārvaldnieku) iepazīties ar sagatavoto materiālu, apsekot savā īpašumā esošos gaisvadu elektronisko sakaru inženiertīklus un rīkoties, lai sakārtotu savu īpašumu atbilstoši tiesiskajam regulējumam, kā arī pašvaldības būvvaldēm nodrošināt savas teritorijas būvniecības procesa tiesiskumu.