Ēkas stāvi

Ekonomikas ministrija, organizējot un koordinēt būvniecību regulējošo normatīvo aktu īstenošanu, par ēku stāviem sniedz šādu skaidrojumu.

Būvniecību regulējošie normatīvie akti ēkas stāvus dala, nosauc un skaita. Jeb nosaka sava veida ēkas stāvu “DNS”.


Dala

Visus ēkas stāvus dala divās daļās – virszemes stāvi un pazemes stāvi [Ēku būvnoteikumu[1] 1.pielikuma 2.8.1. un 2.8.2.apakšpunkts, 1.1pielikuma 2.6.1. un 2.6.2.apakšpunkts, 4.pielikuma 2.8.2. un 2.8.3.apakšpunkts, 14.pielikuma 2.7.2. un 2.7.3.apakšpunkts].

Nosauc

Ēkas stāvus nosauc atkarībā no tā specifiskajām īpašībām, piemēram, “cokola stāvs”, “mansarda stāvs” [LBN 200-21[2] 3.6. un 3.20.apakšpunkts].

Ja nekādu specifisko īpašību vai īpaša piešķirtā nosaukuma stāvam nav, tad stāvu var nosaukt atbilstoši numuram, kuru izmanto stāvu skaitīšanā.

Skaita

Ēkas stāvus skaita neatkarīgi no tā, vai tam ir piešķirts kāds īpašs nosaukums, piemēram, cokola stāvu, mansarda stāvu, tehnisko un jumta stāvu iekļauj virszemes stāvu skaitā un to skaita kā vienu no ēkas virszemes stāviem [skatīt LBN 200-21 9.punktu un 11.punktu].

Jebkurai ēkai ir vismaz viens stāvs, tātad, ēkas virszemes un pazemes stāvu summa nevar būt “0” (nulle).

 


KĀ DALA?

Ēkas stāvus dala virszemes stāvos un pazemes stāvos, tātad, ikviens stāvs ir “virszemes stāvs”, vai “pazemes stāvs” atkarībā no tā novietojuma pret zemes līmeni. Stāvu dalīšanā (virszemes vai pazemes) ir vērtējams tas, vai stāvs attiecībā pret planēto zemes līmeni ir vai nav iedziļināts vairāk par pusi. Iedziļinājuma izvērtēšanā ir jāņem vērā vairāki aspekti, kas izriet no Ēku būvnoteikumiem un  LBN 200-21. Ar “pusi no stāva” šajā kontekstā ir saprotams nevis skats uz kādu konkrētu sienu, bet ir vērtējams tas, cik daudz no teorētiski apskatāmā stāva tilpuma tas ir iedziļināts zemē. Minētā stāva tilpuma un tā iedziļinājuma noteikšanā ir jāņem vērā arī LBN 200-21 3.32.apakšpunktā noteiktie stāva robežlielumi. Tātad, teorētiski apskatāmo stāva tilpumu nosaka kā tilpumu, kas no apakšas ierobežots ar konkrētā stāva grīdas augšējo virsmu, no augšas ierobežots ar augšējā stāva grīdas augšējo virsmu, bet no sāniem ierobežots ar ēkas stāva ārējos perimetru. Ja šis tilpums tiek šķelts un dalīts divās daļās, tad matemātisku aprēķinu veidā ir nosakāms tas, vai tas ir virszemes stāvs vai pazemes stāvs. Ja matemātisko aprēķinu rezultātā secināts, ka stāvs zemē ir iedziļināts tieši 50% no stāva tilpuma, tad stāvs ir virszemes stāvs. Pēc tam, kad ir noskaidrota stāva piekritība vienai vai otrai grupai (virszemes vai pazemes stāvs), stāvam var piešķirt nosaukumu un veikt ēkas stāvu skaitīšanu, jo stāva nosaukums un skaitīšana nedrīkst būt pretrunā tam, kā stāvi tiek dalīti virszemes un pazemes stāvos.

 

Izvērtēšanas posms

1.piemērs

2.piemērs

Kopskata skice

Redzot daļu zem zemes

 

Ar zilu krāsu izcelta ēkas daļa, kas jāapskata.

 

Noņemot ēkas daļas, kuras neapskata (visu virs pārseguma un visu zem attiecīgā stāva grīdas līmeņa).

Nodalot stāva pazemes daļu no virszemes daļas.

 

Secinājums.

Pazemes daļa ir lielāka.

Tas ir pazemes stāvs.

Virszemes daļa ir lielāka.

Tas ir virszemes stāvs.


 

KĀ NOSAUC?

Ēkas stāvus nosauc atkarībā no tā specifiskajām īpašībām.

Ēkas stāva nosaukumi saskaņā ar būvniecību regulējošajiem normatīvajiem aktiem.

Nosaukums

Definīcija

Papildus skaidrojums

Piemērs

Mansarda stāvs

LBN 200-21 [3.20.p]

Starp slīpā jumta norobežojošajām konstrukcijām, ārsienām un pēdējā stāva pārsegumu (bēniņos) izbūvētas telpas ar iekšējo apdari, kurām ir noteikts konkrēts lietošanas veids.

Izbūvējot zem slīpā jumta esošus bēniņus, iegūst mansarda stāvu.

 

Jumta stāvs

LBN 200-21 [3.14.p]

Plakanā jumta līmenī izbūvētas no ārtelpas norobežotas telpas ar noteiktu funkciju, kuru platība nepārsniedz 70 % no iepriekšējā stāva platības

Jumta līmenī esošas telpas. Šajā pašā līmenī jumts vai terase  ir vismaz 30% platībā.

 

Cokola stāvs

LBN 200-21  [3.6.p]

Ēkas stāvs vai tā daļa, kas attiecībā pret planēto zemes līmeni iedziļināts ne vairāk kā par pusi no telpas augstuma

Pirmais virszemes stāvs, kurš ir iedziļināts zemē, bet ne vairāk par pusi.

Pagrabstāvs

LBN 200-21  [3.24.p]

Ēkas stāvs vai tā daļa, kas attiecībā pret planēto zemes līmeni ir iedziļināts vairāk nekā par pusi, bet ne pilnībā no telpas augstuma.

Pirmais pazemes stāvs.

Stāvs ar nosaukumu “Pagraba stāvs” vienlaicīgi ir arī “Pazemes stāvs” ar to domājot nevis stāva nosaukumu, bet atbilstību stāvu dalījumam virszemes stāvos vai pazemes stāvos.

Ne visu ēku stāvi, kas atbilst šīm īpašībām,  ir obligāti jāsauc par “Pagraba stāvs”. Nosaukums ir brīvprātīgs un attiecināms vairāk uz dzīvojamām ēkām ar pagrabu pazemes stāvā, nevis uz biroju ēkām u.c. ēkām.

Pazemes stāvs

LBN 200-21 [3.26.p]

Ēkas stāvs vai tā daļa, kas attiecībā pret planēto zemes līmeni ir iedziļināts visā telpas augstumā

Šādā gadījumā stāvam ir nosaukums “Pazemes stāvs” un stāvu dalījumā (virszemes vai pazemes stāvs) tas arī “Pazemes stāvs”.

Pirmais stāvs,

Otrais stāvs,

Trešais stāvs,

Utt.

LBN 200-21 [3.32.]

“Ēkas daļa, ko norobežo grīdas un griestu konstrukcijas [..]”

Vēlams, lai stāva nosaukums atbilst kārtas numuram un kārtībai kā stāvus skaita, bet nosaukumam nav obligāta sasaiste ar principu, atbilstoši kuram stāvus skaita.

Nav aizliegts piešķirt tādus stāva nosaukumus, kas nesakrīt ar stāva numuru stāvu skaitīšanā.

Piemēram, stāva identificēšanā un nosaukuma piešķiršanā var būt arī nobīde dēļ “Cokols stāva” vai “Uzņemšanas stāva” utt.

 

Nav aizliegts nosaukums piešķirt arī šādi (skatīt zemāk), taču tas atbilstu sliktai praksei, kas var darīt neskaidrības un iespējamus pārpratumus. Netiek rekomendēts.

Tehniskais stāvs

LBN 200-21 [3.33.p]

Jebkurš būves stāvs, kas paredzēts inženiertīklu un iekārtu izvietošanai.
 

Tas var būt novietots jebkur ēkā:

-kā augstākais stāvs;

-kā zemākais stāvs;

-starp dažādiem ēkas stāviem.

 

 

 

Pseido stāvs

“Pseido stāvs” - līmenis ēkā, kurš nosaukuma vai citu apsvērumu dēļ šķietami varētu būt uzskatāms par stāvu, bet tas nav ēkas stāvs.

Nosaukums

Definīcija

Papildus skaidrojums

Piemērs

Tehniskais stāvs (h<1,6m)

LBN 200-21 [10.p]

Ja tehniskais stāvs ir zemāks par 1,6 metriem (no grīdas līdz griestiem), to neieskaita pilno stāvu skaitā.

Tā ir vieta ēkā, kuru neiesaista:

 - stāvu dalīšanā (virszemes/pazemes);

 - stāvu skaitīšanā.

Antresolstāvs

LBN 200-21 [3.1.p]

Divos pusstāvos sadalīts stāvs, kura augšējā daļa aizņem ne vairāk kā 50 % no apakšējās daļas platības

Var dēvēt par «Antresolu».

Sadala stāvu divos līmeņos, nevis divos stāvos.

Sastāv no platformas, uz kuras paredzēts atrasties arī personām, un šo platformu nesošajām konstrukcijām.

Mēdz dēvēt arī par "mezonīnu" ar nozīmi, ka tas ir "nepilns stāvs starp celtnes diviem stāviem vai jumta izbūvē" [https://tezaurs.lv/mezon%C4%ABns:1 ]

 

Nereti tiek dēvēts arī par "mezonīnu", skapju sistēmu vai vēl savādāk.

Skaidrojumu par "mezonīnu" skatīt atsevišķi - zemāk šajā lapā.

Bēniņstāvs, bēniņi

Definīcijas nav

Šāds «stāvs» minēts LBN 200-21  7.6.p, bet ir «pseidostāvs»

Tā ir vieta ēkā.

Neizbūvēta vieta.

Tipiskā situācijā nav paredzēta lai tajā uzturētos cilvēki  vai tiktu novietoti priekšmeti.

Izeja uz jumtu

Definīcija nav

Risinājums minēts LBN 200-21 10.p.

 

Tas ir tehniskais risinājums kāpņu telpas turpinājumam ar izeju uz jumtu.

Kāpņu laida un pie tā esošā laukumiņa esība un segtība pati par sevi nepalielina ēkas virszemes stāvu skaitu.

Apstāklis, ka šādā vai līdzīgā situācijā kāpņu telpas galā (nākošā stāva līmenī) ir kāpņu laukumiņš (iekštelpa ar tās platību) nozīmē, ka:

1 - eksistē telpa un tās platība nākošā stāva līmenī;

2 - šāda telpa (kāpņu laukumiņš) nepalielina (neietekmē) visas ēkas virzemes stāvu skaitu, piemēram, tipiskas piecu stāvu ēkas virzemes stāvu skaitu (5) neietekmē tas, ka kāpņu telpas augstākajā vietā (sestā stāva līmenī) ir kāpņu laukumiņš pie ieejas bēniņos un šī telpa ar savu platību tiek norādīta 6.stāva plānā un 6.stāva līmenī esošo telpu eksplikācijā.

Jumta terase

”Jumta terases” definīcija nav.

Visa veida terases veidi ir definēti vienuviet [LBN 200-21  3.38.p]

3.38. terase – vaļēja vai pārsegta ārtelpa, kas izvietota uz zemes kā ēkas piebūve vai virs ēkas, vai virs tās daļas, vai atsevišķi;

 

Jumta terase pati par sevi nepalielina ēkas virszemes stāvu skaitu, kamēr tā ir atklāta terase.

 

Arī tad, ja terase neietekmē stāvu skaitu, tā ir iekļaujama ēkas sastāvā kā viena no ēkas ārtelpām, kas atrodas, piemēram 2.stāvu ēkas 3.stāva līmenī. Tas, ka ēkai būs 3.stāva līmeņa plāns ar terases plānojumu, nenozīmē, ka ēkas stāvus skaitot tie būs vairāk par 2.

Lai nerakstos pārpratumu, pieļaujams jumta treses plānu saukt par “”jumta terases plāns, taču apzinoties, ka piemēram Kadastrā tā būs ēkas ārtelpa, kas piesaistīta ēkas 3.stāvam, kaut arī ēkas stāvu skaits būs 2.

 

Brīvi stāvoša un no ēkas konstrukcijām neatkarīga nesegta terases konstrukcija uz zemes nav būve. Tā ir labiekārtojuma elements.

Ja nekādu specifisko īpašību stāvam nav, tad to var saukt vai identificēt atbilstoši numuram, atbilstoši kuram notiek stāvu skaitīšana.

1., 2., 3., 4., utt. virszemes stāvs vai 1., 2., utt. pazemes stāvs (pazemes stāvus var apzīmēt arī ar mīnuss zīmi, piemēram, -1., -2., -3, utt.).

Nav pieļaujams ēkas nosaukumu piešķirt pretrunā tam, kā tas tiek dalīts virszemes vai pazemes stāvos, piemēram, nav pieļaujams stāvu nosaukt par “pagraba stāvu”, ja tas atbilstoši stāvu dalīšanas principiem ir “virszemes stāvs”.


 

KĀ SKAITA?

Ēkas stāvus skaita neatkarīgi no tā, vai stāvam ir piešķirts kāds īpašs nosaukums, piemēram, cokola, mansarda, tehnisko un jumta stāvu iekļauj virszemes stāvu grupā un to skaita kā vienu no ēkas virszemes stāviem [skatīt LBN 200-21 9.punktu un 11.punktu].

Jebkurai ēkai ir vismaz viens stāvs, tātad, ēkas virszemes un pazemes stāvu summa nevar būt “0” (nulle).

Skaitot stāvus uzmanto tikai pilnus skaitļus (1, 2, 3, …). Skaitot stāvus neeksistē skaitlis “0,5” (“pusstāvs”), 1,5 (“pusotrs stāvs”), "nepilns" stāvs  utt.

 


 

JA STĀVA NOSAUKUMS NEATBILST BŪTĪBAI?

Ēkas stāvu skaitīšanu neietekmē stāva nosaukums, kas piešķirts pēc citiem principiem, piemēram:

  • ja ēkai ir “Cokola stāvs” (piešķirts atbilstoši LBN 200-21 3.6.apakšpunktam) un virs viņa ir cits stāvs ar nosaukumu  “Pirmais stāvs” (piešķirts atbilstoši arhitekta vēlmei), tad stāvu skaitīšanā stāvs ar nosaukumu “Pirmais stāvs”, būs jau otrais virszemes stāvs utt.;
  • ja atbilstoši arhitekta vēlmei starp ēkas nosaukumiem ir “stāvs Nr.12” un ir “stāvs Nr.14”, bet nav “stāvs Nr.13”, tad nosaukumā ietvertais Nr. neietekmē stāvu skaitīšanas kārtību’;
  • ja atbilstoši arhitekta vēlmei zem jumta izbūvētās telpas ir ēkas stāvā ar nosaukumu “Bēniņi” vai “Bēniņstāvs”, tad šāda (neatbilstoša) nosaukuma izmantošana neietekmē to, ka attiecīgās telpas ir virszemes stāvā, kurš ietekmē ēkas stāvu skaitu (virszemes stāvu skaitā šo stāvu ieskaita);
  • ja atbilstoši arhitekta vēlmei plakanā jumta līmenī esošā terase bez jumta un bez citām iekštelpām attiecīgajā jumta līmenī ir ar nosaukumu “Jumta stāvs”, tad šāda (neatbilstoša) nosaukuma izmantošana neietekmē ēkas stāvu skaitu (virszemes stāvu skaitā šo līmeni neiekļauj).

BĒNIŅI vai MANSARDS?

Šajā jautājumā ir vērtējama visa konkrētā stāva konfigurācija un tajā esošās telpas (viena telpa, ja attiecīgo vietu ēkā faktiski veido tikai viena telpa) un ar šo telpu saistītā būvniecības iecere kopumā. Bēniņu definīciju nosaka Ministru kabineta 2021. gada 19. oktobra noteikumu Nr. 693 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21” (turpmāk – LBN 200-21) 3.4. apakšpunkts: “bēniņi – telpa vai telpas bez iekšējās apdares starp jumta norobežojošajām konstrukcijām, ārsienām un augšējā stāva pārsegumu”. Savukārt, LBN 200-21 3.20. apakšpunkts nosaka ka: “mansarda stāvs – starp slīpā jumta norobežojošajām konstrukcijām, ārsienām un pēdējā stāva pārsegumu (bēniņos) izbūvētas telpas ar iekšējo apdari, kurām ir noteikts konkrēts lietošanas veids”. Salīdzinot abas definīcijas ir secināms, ka starp definīciju objektiem atšķirība ir gan iekšējā apdare, gan tas ka mansards ir ēkas stāvs, kurā ir telpa ar noteiktu lietošanas veidu (bēniņu definīcijā šāds kritērijs nav). Tātad, vērtējot korektu terminoloģijas (bēniņi vai mansarda stāvs) lietojumu ir jāņem vērā vairāki aspekti, piemēram:

  • telpas definīcija, jeb LBN 200-21 3.36. apakšpunkts: “telpa – būvniecības procesā radīts triju dimensiju veidojums – iekštelpa un ārtelpa, kura atsevišķi vai kopā ar citām telpām konstruktīvi veido telpu grupu un kurai ir izeja uz citu telpu vai āru”;
  • telpu grupas definīcija, jeb Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma 1.panta 10 daļa: “telpu grupa — konstruktīvi norobežots un no vienas vai vairākām telpām sastāvošs telpu kopums, kuram ir viena vai vairākas izejas uz koplietošanas telpu vai āru un kuram būvniecību regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā piešķirta viena noteikta funkcija (lietošanas veids)”;
  • telpu grupas lietošanas veids, jeb Ministru kabineta 2018. gada 12. jūnija noteikumi Nr. 326 “Būvju klasifikācijas noteikumi” un tā pielikums.
  • telpu grupas un to lietošanas veidu eksplikācija. Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumi Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi”, piemēram, 22., 24., 26. punkts daļā par eksplikācijām.
  • būvnormatīvos noteikto minimālo tehnisko prasību piemērošanas kārtība, jeb Būvniecības likuma 9.1panta otrās daļas regulējums.

Piemēram, ja būvniecības iecere paredz līdz šim neizbūvētu vietu zem ēkas jumta izbūvēt tā, lai tā būtu piemērota kādai konkrētai funkcijai, tad šī telpa ir jāiekļauj ēkā esošo telpu eksplikācijā. Telpa ir jāiekļauj kādā no telpu grupām ar konkrētu lietošanas veidu un attiecīgā telpu grupa (tajā skaitā attiecīgā telpa) ir jāprojektē tā, lai visa telpu grupa (atkarībā no tās lietošanas veida) izpildītu visas būvnormatīvos noteiktās minimālās tehniskās prasības visās jomās, tajā skaitā nodrošinot:

1) mehānisko stiprību un stabilitāti (pārsegumiem u.c. konstrukcijām jābūt ar atbilstošo izturību, piemēram, starpstāvu pārsegums un citas nesošās konstrukcijas jāprojektē saskaņā ar attiecīgo regulējumu, sasniedzamo mērķi un izvēlēto risinājumu, proti, pašlaik šo jomu regulē Ministru 2024. gada 18. jūnijā kabineta noteikumi Nr. 364 “Būvkonstrukciju projektēšanas būvnormatīvs LBN 217‑24”. Atbilstoši šo noteikumu 3.punktam “[b]ūvprojekta būvkonstrukciju daļu projektē saskaņā ar adaptētiem Eirokodeksa standartiem un to nacionālajiem pielikumiem, kā arī citiem Latvijas valsts standartiem, kas šā būvnormatīva prasību izpildei piemērojamo standartu sarakstā ir publicēti nacionālās standartizācijas institūcijas tīmekļvietnē www.lvs.lv.”);

2) ugunsdrošību (visai attiecīgajai telpai zem jumta un tās norobežojošām konstrukcijām ir jāizpilda visas Latvijas būvnormatīva LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība" noteiktās minimālās tehniskās prasības ugunsdrošības jomā);

3) vides aizsardzību un higiēnu, tai skaitā nekaitīgumu (jāizpilda visas saistītās prasības Ministru kabineta 2021. gada 19. oktobra noteikumos Nr. 693 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21” u.c. būvnormatīvos, kas skar šo jomu);

4) lietošanas drošību un vides pieejamību (jāizpilda visas saistītās prasības Ministru kabineta 2021. gada 19. oktobra noteikumos Nr. 693 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21” u.c.);

5) akustiku, jeb aizsardzību pret trokšņiem (jāizpilda Latvijas būvnormatīva LBN 016-15 "Būvakustika" noteiktās minimālās tehniskās prasības);

6) energoefektivitāti (izpildot Latvijas būvnormatīvā LBN 002-19 "Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika" noteiktās prasības);

7) ilgtspējīga dabas resursu izmantošana (izpildot Latvijas būvnormatīva LBN 002-19 "Ēku norobežojošo konstrukciju siltumtehnika", Latvijas būvnormatīva LBN 231-15 "Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija" u.c. būvnormatīvos noteiktās minimālās tehniskās prasības, samazinot  ietekmi uz vidi, mazinot fosilā kurināmā patēriņu un oglekļa dioksīda izmešus u.c.).

 Tātad, ja attiecīgā būvniecības iecere attiecīgo vietu ēkā tieši zem jumta plāno kā telpu, kas ir telpu grupā un ar kādu konkrētu lietošana veidu, tad to veido kā telpu, norāda telpu eksplikācijā un telpu grupu eksplikācijā, kā arī projektē tā, lai attiecīgā telpu grupa (tajā skaitā attiecīgā telpa jeb vieta zem jumta), kā arī visas šīs telpas norobežojošās konstrukcijas izpildītu būvnormatīvos visās jomās noteiktās minimālās tehniskās prasības, un šādā situācijā attiecīgo vietu ēkā nav korekti dēvēt par bēniņiem. Un arī otrādāk, proti, nav korekti attiecīgo vietu dēvēt par mansarda stāvu, ja attiecīgā vieta ēkā  netiek projektēta un veidota kā telpa ar kādu konkrētu funkciju un piemēram, attiecīgais pārsegums netiek projektēts attiecīgajām slodzēm utt. Tātad, jautājumā būtisks ir nevis kāds konkrēts viens aspekts (piemēram, grīdas virsējās kārtas jeb seguma ieklāšana vai apkures sistēmas ierīkošana, vai attiecīgās vietas nosaukums kādā citā dokumentācijā), bet gan tas, kā un kam attiecīgā vieta zem jumta tiek plānota, projektēta un būvēta pēc būtības.

Publicēts 18.10.2024.

Mārtiņš Riežnieks - Būvniecības politikas departaments 


KAS IR “VIENSTĀVA ĒKA” Vispārīgajos būvnoteikumos?

“Vienstāva ēka” Ministru kabineta 2014.gada 19.augusta noteikumu Nr.500 "Vispārīgie būvnoteikumi" tvērumā (mazēkas [2.20.p] un 1.grupas ēkas [1.pielikuma 2.1.1.p]) ir ēka, kurai ir tikai viens stāvs – viens virszemes vai viens pazemes stāvs.

Ja ēkai ir viens virszemes un viens pazemes stāvs, tad tā neatbilst 1.grupas ēkas vai mazēkas definīcijai.

Redakcionāli precizēts 27.12.2024.


KO NEDARĪT?

Ēkas stāvu dalīšanā, nosaukšanā un skaitīšanā nepiemēro interpretācijas par Ministru kabineta 2013.gada 30.aprīļa noteikumu Nr.240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” noteikto regulējumu. Šo noteikumu 123.punktā noteiktais kritērijs (ielas fasādes vai galvenās ieejas puse), attiecās tikai uz regulējumā minētā būves augstuma (metros, nevis stāva skaitos) noteikšanu un ir piemērojams tikai attiecīgo noteikumu tvērumā. Turklāt, minētais punkts satur speciālu atrunu, ka “[m]ainīgos reljefa apstākļos, kā arī blīvas vēsturiskās apbūves teritorijās augstumu nosaka atbilstoši konkrētajai situācijai”, tātad attiecīgais regulējums neietekmē būvniecības jomas normatīvajos aktos noteikto kārtību ēkas stāvu dalīšanā, nosaukšanā un skaitīšanā.



MEZONĪNS

Būvniecības likums, būvnoteikumi (piemēram, Ministru kabineta 2014. gada 19.augusta noteikumi Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” un Ministru kabineta 2014. gada 2.septembra noteikumi Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi”) kā arī būvnormatīvi (piemēram, Ministru kabineta 2021. gada 19. oktobra noteikumi Nr. 693 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21” (turpmāk – LBN 200-21))  nedefinē terminu “mezonīns”, līdz ar to, vērtējot šī termina nozīmi, ir ņemami vērā arī šādi informācijas avoti:

  • Normatīvais akts, kas tiešā veidā, iespējams, neattiecās uz konkrēto objektu, proti, Talsu novada domes saistošajos noteikumos Nr. 14 “Par Talsu novada pašvaldības (administratīvā teritorija līdz 01.07.2021.) teritorijas plānojuma grafisko daļu un teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem” [https://likumi.lv/ta/id/332096] noteiktā definīcija: “mezonīns – jumta izbūve, stāvs, kas atrodas ēkas centrā un ir ar atsevišķu divslīpju jumtu. Sastopams 19. gs. mazstāvu koka vai mūra apbūvē”;
  • Zinātnes un tehnoloģijas vārdnīcā [Rīga, Norden AB, 2001. https://tezaurs.lv/mezon%C4%ABns] noteiktā definīcija: “Nepilns stāvs starp celtnes diviem stāviem vai jumta izbūvē; parasti atrodas ēkas centrā un ir ar atsevišķu divslīpju jumtu”;
  • “ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā”  [https://www.artermini.lv/raksts.php?t=643&bu=20] pieejamā informācija un apraksts: “..nepilns stāvs vai arī jumta izbūve. Parasti atrodas ēkas centrā un ir ar atsevišķu jumtu, mezonīnam mēdz būt arī balkons..”;
  • Skaidrojums Latviešu literārās valodas vārdnīcā. 5. sēj. Atb. red. L. Ceplītis. Rīga: Zinātne, 1984, 193. lpp.   “Mezonīns –  nepilns stāvs celtnes augšējā daļā, augšējais pusstāvs”.
  • Informācija par termina “mezonīns” un “mezonīna stāvs”  lietojumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, piemēram, intenetā [https://arhivs.dzirkstele.lv/raksts/113893] publicēta informācija, ka “Gaismas pils augstums ir 68 metri, tās platums - 44, garums - 170 metri, kopējā platība – 40 455 kvadrātmetri. Patiesībā ēkai ir 13 virszemes stāvi un pagrabstāvs, taču G.Birkerts gribējis izvairīties no cipara 13, tāpēc numerācijā ieviests mezonīns (starpstāvs starp 1. un 2.stāvu)..”. Šo apgalvojumu apstiprina vairāki citi faktori, piemēram:
    • attiecīgās ēkas stāvu nosaukumi un identificēšana Ministru kabineta 2024. gada 30. aprīļa noteikumu Nr. 266 “Latvijas Nacionālās bibliotēkas publisko maksas pakalpojumu cenrādis” pielikumā, proti, tajā lieto terminu “Mezonīna stāvs” un papildus šim stāvam ēkai tiek identificēti vēl citi 12 virszemes stāvi;
    • ēkām, tajā skaitā Latvijas Nacionālajā bibliotēkai, faktiskais virszemes stāvu skaits tiek noteikts un reģistrēts Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā [www.kadastrs.lv] jeb Kadastrā. Attiecīgajai ēkai (ar kadastra apzīmējumu 01000490093002) Kadastrā reģistrētais virszemes stāvu skaits ir 13, jo ēkas stāvu skaitu neietekmē stāviem piešķirtie nosaukumi.

Vērtējot iepriekš apskatītajos piemēros termina “mezonīns” nozīmi, ir saprotams, ka parasti tas ir termins, kuru lieto kā stāva nosaukumu. Tātad, tas ir ēkas stāvs, kurš tiek  nosaukts par “mezonīnu” dēļ attiecīgā stāva īpašās formas, novietojuma, apjoma, tehniskā risinājuma vai citu iemeslu dēļ. Šajā gadījumā “mezonīns” ietekmē ēkas stāvu skaitu jeb ir viens no ēkas stāviem.

 

Ir zināmi arī tādi gadījumi, kad terminu “mezonīns” lieto citā nozīmē, proti, kad antresolu jeb antresolstāvu sauc par “mezonīnu”, piemēram:
https://www.gumi.lv/plaukti/mezonini

https://vvn.lv/musu-darbi/mezonins-noliktavu-plauktu-sistema-divos-stavos-riga

 

Šādas konstrukcijas gadījumā tā būtu dēvējama par antresolu vai antresolstāvu, kas ir definēts LBN 200-21 3.1.apakšpunktā: “antresolstāvs – divos pusstāvos sadalīts stāvs, kura augšējā daļa aizņem ne vairāk kā 50 % no apakšējās daļas platības”. Vēršam uzmanību, ka šādas konstrukcijas gadījumā ir jāņem vērā gan antresola definīcijā noteiktais kritērijs platības apjomam (ne vairāk kā 50 % no apakšējās daļas platības), gan LBN 200-21 15.punktā noteiktais kritērijs telpas augstumam (vismaz 1,6 metri). Ja izpildās abi minētie kritēriji, tad šāda konstrukcija ir antresols, tātad, tas neietekmē ēkas stāvu skaitu, bet ietekmē (palielina)  ēkā esošo telpu skaitu un ēkas kopējo platību. Savukārt, ja neizpildās kaut viens no kritērijiem, tad tas nav antresols vai antresolstāvs, bet ir viens no šādiem gadījumiem.

  1. Ja neizpildās kritērijs augšā esošās telpas augstumam (vismaz 1,6 metri), proti, telpas augstums visaugstākajā vietā ir mazāks par 1,6m, tad neatkarīgi no konstrukcijas grīdas platības tā ir pielīdzināma, piemēram, “iekārto griestu”, “bēniņu”, “tehniskā stāva” (ar augstumu mazāku par 1,6m) risinājumam, kas neietekmē ne ēkas stāvu skaitu, ne ēkas kopējo platību.
  2. Ja izpildās kritērijs augšā esošās telpas augstumam (ir vismaz 1,6 metri), bet konstrukcijas grīdas platība aizņem vairāk par 50 % no apakšējās daļas platības, tad attiecīgā konstrukcija neatbilst antresola definīcijai un ir uzskatāma par starpstāvu pārsegumu, kas ietekmē gan ēkas stāvu skaitu, gan ēkas kopējo platību.

Jautājuma izvērtēšanā iesaistītos kritērijus neietekmē attiecīgās konstrukcijas:

  • stiprinājumu veids, proti, vai konstrukcija ir stiprināta pie sienām, balstās uz zemāk esošās telpas grīdu, stiprinās pie augstāk esošā starpstāvu pārseguma utml.;
  • unikalitāte, proti, vai tā izgatavota kā unikāla konstrukcija tikai vienā eksemplārā vai tas ir tipisks risinājums, kuru ražo masveidā un, piemēram, var iegādāties jau gatavu;
  • izgatavošanas vieta, proti, vai to pilnībā izgatavo uz vietas attiecīgajā telpā vai daļēji, vai pat pilnībā izgatavo ārpus telpas, kurā tā atradīsies.

Ja šādā konstrukcijā augšējā līmeņa telpas augstums ir vismaz 1,6 m un konstrukcija ir paredzēta cilvēku nokļūšanai uz tās vai mantu glabāšanai, tad konstrukcija pēc savas būtības nes slodzi, kuru rada telpas grīdas platību veidojošā platforma (platforma, kas augšējam līmenim ir kā grīda, bet apakšējam līmenim ir kā pārsegums) un uz tās esošie objekti, līdz ar to pret konstrukciju attiecina visu regulējumu kā uz nesošo konstrukciju arī tad, ja konstrukcijai nav loma kādu citu ēkas sastāvdaļu nestspējā, drošībā un noturībā.

Ņemot vērā termina “mezonīns” neviennozīmīgo izmantošanu praksē, paskaidrojam, ka, ja jautājums ir par konstrukciju, kas atbilst pirmajos piemēros apskatītajām definīcijām un objektiem, tad tas ir ēkas stāvs, kura nosaukums ir “mezonīns”. Apstāklis, ka ēkas stāvam tiek piešķirts nosaukums (piemēram, jumta stāvs, mansarda stāvs, cokola stāvs, t.sk. mezonīns) nenozīmē, ka attiecīgais ēkas stāvs būtu ignorējams nosakot attiecīgās ēkas virszemes vai pazemes stāvu skaitu. Mezonīns ietekmē ēkas virszemes stāvu skaitu. Savukārt, ja jautājums ir par antresola veida konstrukciju ar augšējā līmenī esošās telpas augstumu vismaz 1,6m, tad ir jāvērtē attiecīgās konstrukcijas grīdas platība un tās dēļ vai nu tā atbilst “antresola” definīcijai (neietekmē ēkas stāvu skaitu), vai arī neatbilst “antresola” definīcijai (ietekmē ēkas stāvu skaitu). Tātad, ja, piemēram, 6 m augstā telpā tiek izbūvēta antresola tipa konstrukcija (nereti dēvēts par “mezonīnu”, "skapju sistēmu" u.c.) un šīs konstrukcijas grīdas platība ir lielāka par 50% no zemākā līmeņa telpas platības, tad šādas konstrukcijas izbūvei ir ietekme uz ēkas stāvu skaitu, to palielinot par vienu vairāk.

 

Publicēts 28.03.2024.

Sadaļa par mezonīnu pievienota 16.08.2024.

Mārtiņš Riežnieks - Būvniecības politikas departaments


[1] Ministru kabineta 2014.gada 2.septembra noteikumi Nr.529 “Ēku būvnoteikumi”: https://likumi.lv/ta/id/269164

[2] Ministru kabineta 2021.gada 19.oktobra noteikumi Nr.693 “Būvju vispārīgo prasību būvnormatīvs LBN 200-21”: https://likumi.lv/ta/id/326992

Lapa atjaunota 10.01.2025